The STM32L021F4U6TR is a 32-bit microcontroller with a RISC architecture, operating at a maximum clock frequency of 32 MHz. It features 16 I/O lines and 32 KB of flash memory. The device is supplied with a nominal voltage of 3V and can operate within a supply voltage range of 1.8V to 3.6V. The microcontroller is available in a HVQCCN package type.