Stmicroelectronics STM32L051R8T7 technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 32MHz |
| Interface | I2C, SPI, IrDA, UART, USART, I2S |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Max Power Dissipation | 444mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |