The STM32L052K8U6D is a 32-bit microcontroller with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It features a quad terminal position and a JEDEC package code of S-XQCC-N32. The device operates on a supply voltage of 3.3V, with a minimum supply voltage of 1.65V and a maximum supply voltage of 3.6V. It has a clock frequency of up to 32 MHz and 27 I/O lines. The microcontroller includes 32 KB of flash memory and supports PWM, ADC, DMA, and DAC channels.