The STM32L052K8U6TR is a 32-bit quad core microcontroller with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It features a JEDEC package code of S-XQCC-N32 and a terminal position of QUAD. The device operates at a supply voltage of 3.3V, with a minimum supply voltage of 1.8V and a maximum supply voltage of 3.6V. It has a clock frequency of up to 32 MHz and supports 32-bit RISC architecture. The microcontroller has 27 I/O lines, 0 external data bus width, and 0 address bus width. It features flash ROM programmability, PWM channels, ADC, DMA channels, and DAC channels.