The STM32L071RBT6 is a 32-bit microcontroller with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It features 64 terminals and a quad terminal position. The device is packaged in a 64-pin LQFP package with dimensions of 10mm by 10mm. It operates on a nominal supply voltage of 3V, with a minimum supply voltage of 1.8V and a maximum supply voltage of 3.6V. The microcontroller has a maximum clock frequency of 32 MHz and is a RISC-based microcontroller with 32-bit architecture. It has 51 I/O lines, no external data bus, and no address bus. The device features flash ROM programmability, PWM channels, and has ADC and DMA channels.