The STM32L071V8T6TR is a 32-bit RISC microcontroller with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -40 degrees Celsius. It features 84 I/O lines and operates on a supply voltage between 1.8V and 3.6V. The device has a clock frequency of up to 25 MHz and is available in a 100-pin LQFP package.