The STM32L151R8H6ATR is a 32-bit microcontroller with a maximum operating temperature of 85 degrees Celsius. It features 64 terminals and a bottom terminal position. The device is packaged in a 64-pin TFBGA package with dimensions of 5mm in width and length. It operates on a nominal supply voltage of 3V, with a minimum and maximum voltage range of 1.8V and 3.6V, respectively. The microcontroller has a maximum clock frequency of 32 MHz and supports 32-bit RISC architecture. It has 50 I/O lines, 0 external data bus width, and 0 address bus width. The device features flash ROM programmability, PWM channels, ADC, DMA, and DAC channels.