Stmicroelectronics STM32L152R8T6TR technical specifications.
| Package/Case | LQFP |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 339mW |
| Memory Size | 64KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Supply Voltage | 1.65V |