Stmicroelectronics STM32L152RBH6 technical specifications.
| Package/Case | TFBGA |
| Core Architecture | ARM |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 32MHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | I2C, SPI, USB, IrDA, UART, USART |
| Length | 5.15mm |
| Max Frequency | 32MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Power Dissipation | 339mW |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Memory Size | 128KB |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.65V |
| Number of ADC Channels | 20 |
| Number of I/Os | 51 |
| Number of I2C Channels | 2 |
| Number of Programmable I/O | 51 |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 8 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Oscillator Type | Internal |
| Package Quantity | 640 |
| Packaging | Tray |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT, DMA, LCD |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 16KB |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STM32L1 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Width | 5.15mm |