The STP16C596XTTR is a 16-channel driver from Stmicroelectronics, packaged in a lead-free HTSSOP-24 package. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is compliant with RoHS standards. The device has a maximum supply current of 14.1mA and can be supplied with a voltage of up to 5.5V. It is designed for surface mount applications and is available in tape and reel packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STP16C596XTTR technical specifications.
| Package/Case | HTSSOP |
| Frequency | 25MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Current | 14.1mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 16 |
| Number of Segments | 5 |
| Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Output Voltage | 16V |