The STP75N3LLH6 is a TO-220 packaged MOSFET with a maximum operating temperature range of -55°C to 175°C. It has a maximum power dissipation of 60W and a continuous drain current of 75A. The device is lead-free and RoHS compliant. The STP75N3LLH6 features a drain to source voltage of 30V and a gate to source voltage of 20V. It has an input capacitance of 2.03nF and a maximum Rds on of 5.9mR. The device is available in a flange mount package with a quantity of 50 per rail/Tube packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STP75N3LLH6 technical specifications.
| Package/Case | TO-220 |
| Continuous Drain Current (ID) | 75A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Fall Time | 12ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Input Capacitance | 2.03nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 60W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 60W |