Stmicroelectronics STPS1H100A technical specifications.
| Average Rectified Current | 1A |
| Package/Case | SMA |
| Current Rating | 1A |
| Forward Current | 1A |
| Height | 2.03mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.6mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 50A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 4uA |
| Max Reverse Leakage Current | 4uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Max Surge Current | 50A |
| Mount | Surface Mount |
| Output Current | 1A |
| Package Quantity | 5000 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| Polarity | Standard |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | SMD/SMT |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 2.95mm |