Stmicroelectronics STPS60SM200CW technical specifications.
| Average Rectified Current | 60A |
| Package/Case | TO-247 |
| Forward Current | 60A |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 200V |
| Max Reverse Current | 50uA |
| Max Reverse Leakage Current | 50uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 200V |
| Max Surge Current | 500A |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 500A |