Stmicroelectronics STPS8H100DEE-TR technical specifications.
| Average Rectified Current | 8A |
| Package/Case | SMD/SMT |
| Forward Current | 8A |
| Height | 1.05mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3.4mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 100A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 4.5uA |
| Max Reverse Leakage Current | 4.5uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 100V |
| Max Surge Current | 100A |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 100A |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 3.4mm |