Stmicroelectronics STS7PF30L technical specifications.
| Package/Case | SO |
| Continuous Drain Current (ID) | 7A |
| Current | 7A |
| Current Rating | -7A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | -30V |
| Drain to Source Resistance | 21mR |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V |
| Drain-source On Resistance-Max | 21mR |
| Fall Time | 23ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Height | 1.25mm |
| Input Capacitance | 2.6nF |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 2.5W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | P-CHANNEL |
| Power Dissipation | 2.5W |
| Radiation Hardening | No |
| Rds On Max | 21mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STripFET™ |
| Turn-Off Delay Time | 65ns |
| Turn-On Delay Time | 68ns |
| Voltage | 30V |
| DC Rated Voltage | -30V |
| Width | 4mm |