Stmicroelectronics STTH100W04CW technical specifications.
| Average Rectified Current | 50A |
| Package/Case | TO-247 |
| Forward Current | 100A |
| Height | 20.15mm |
| Length | 15.75mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 350A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 400V |
| Max Reverse Current | 250uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 400V |
| Max Surge Current | 350A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 600 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 350A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 50ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Weight | 0.229281oz |
| Width | 5.15mm |