The STTH100W06CW is a general purpose rectifier diode with a maximum operating temperature of 175°C and a maximum reverse voltage of 600V. It has a maximum forward surge current of 360A and a maximum reverse current of 20uA. The diode is packaged in a TO-247 case and is suitable for through hole mounting. It is RoHS compliant and has a reverse recovery time of 75ns.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Stmicroelectronics STTH100W06CW technical specifications.
| Average Rectified Current | 50A |
| Package/Case | TO-247 |
| Forward Current | 100A |
| Height | 20.15mm |
| Length | 15.75mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 360A |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Max Reverse Current | 20uA |
| Max Reverse Leakage Current | 200uA |
| Max Reverse Voltage (DC) | 600V |
| Max Surge Current | 360A |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 360A |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Reverse Recovery Time | 75ns |
| RoHS Compliant | Yes |
| Width | 5.15mm |