Stmicroelectronics T1235-600G technical specifications.
| Package/Case | D2PAK |
| Current Rating | 12A |
| Height | 4.6mm |
| Hold Current | 35mA |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.28mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 600V |
| Mount | Surface Mount |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RMS Current (Irms) | 12A |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Snubberless™ |
| DC Rated Voltage | 600V |
| Width | 9.35mm |