
The VNQ5160K-E is a 4-channel current limit switch from Stmicroelectronics, operating within a temperature range of -40°C to 150°C. It is designed to handle a maximum supply voltage of 36V and a maximum output current of 5.4A. The device is packaged in a PowerSSO format and is compliant with RoHS regulations. It is suitable for use in surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics VNQ5160K-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Height | 2.4mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 10.5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 5.4A |
| Max Supply Current | 2uA |
| Max Supply Voltage | 36V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 4 |
| On-State Resistance | 160mR |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Output Current | 5A |
| Package Quantity | 49 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VIPower™ |
| Supply Current | 2uA |
| Width | 7.6mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics VNQ5160K-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
