
The VNQ5E050AKTR-E is a 4-channel power driver from Stmicroelectronics with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It can handle a maximum output current of 27A and a maximum supply current of 14mA. The device is RoHS compliant and available in a HSSOP-32 package. It operates with a maximum supply voltage of 28V and a minimum supply voltage of 4.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics VNQ5E050AKTR-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 27A |
| Max Supply Current | 14mA |
| Max Supply Voltage | 28V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Drivers | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| On-State Resistance | 50mR |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Output Current per Channel | 19A |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VIPower™ |
| Supply Current | 14mA |
| Turn-Off Delay Time | 35000ns |
| Turn-On Delay Time | 20000ns |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics VNQ5E050AKTR-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.