
Quad channel high side driver with analog current sense for automotive applications
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SO |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 40A |
| Max Power Dissipation | 6.25W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 4 |
| On-State Resistance | 35mR |
| Output Current | 25A |
| Output Current per Channel | 15A |
| Package Quantity | 28 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Dissipation | 6.25W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | VIPower™ |
| Supply Current | 6mA |
| RoHS | Compliant |
