
IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics VNS1NV04DTR-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| Continuous Drain Current (ID) | 1.7A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Resistance | 250mR |
| Height | 1.25mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 5mm |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3.5A |
| Max Power Dissipation | 4W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| On-State Resistance | 250mR |
| Output Current | 2.6A |
| Output Current per Channel | 1.7A |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Series | OMNIFET II™, VIPower™ |
| Width | 4mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics VNS1NV04DTR-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
