
The VNS3NV04D-E is a dual N-channel MOSFET from Stmicroelectronics, featuring a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a continuous drain current of 3.5A and a drain to source breakdown voltage of 45V. The device is packaged in a SO-8 package and is RoHS compliant. It is suitable for use in a variety of applications, including power management and motor control.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics VNS3NV04D-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 45V |
| Drain to Source Resistance | 120mR |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 5A |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| On-State Resistance | 120mR |
| Output Current | 3.5A |
| Output Current per Channel | 3.5A |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 4W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Resistance | 120mR |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OMNIFET II™, VIPower™ |
| Supply Current | 100uA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics VNS3NV04D-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
