
5A 2 CHANNEL, BUF OR INV BASED PRPHL DRVR, PDSO8, LEAD FREE, SOP-8
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics VNS3NV04TR-E datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SO |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 40V |
| Drain to Source Resistance | 120mR |
| Fault Protection | Over Voltage, Over Temperature |
| Interface | On/Off |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 3.5A |
| Max Power Dissipation | 8.3W |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Current | 3.5A |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | N-CHANNEL |
| Power Dissipation | 8.3W |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | OMNIFET II™, VIPower™ |
| Supply Current | 100uA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics VNS3NV04TR-E to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
