
The ZPSD412A1-C-15JI is a 68-pin LCC complex programmable logic device (CPLD) from Stmicroelectronics. It features 24 user I/Os and 16K bytes of SRAM. The device operates within a temperature range of -40°C to 85°C and requires a supply voltage of 4.5 to 5V. The CPLD is suitable for surface mount applications and is available in a 68-pin LCC package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Stmicroelectronics ZPSD412A1-C-15JI datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package Family Name | LCC |
| Package/Case | PLDCC |
| Pin Count | 68 |
| PCB | 68 |
| Package Length (mm) | 24.23(Max) |
| Package Width (mm) | 24.23(Max) |
| Package Height (mm) | 3.91(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 4.57(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Mounting | Surface Mount |
| RAM Bits | 16Kbit |
| Number of User I/Os | 24 |
| Number of Macro Cells | 24 |
| Program Memory Type | SRAM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Typical Operating Supply Voltage | 5V |
| Min Operating Supply Voltage | 4.5V |
| Programmability | Yes |
| In-System Programmability | No |
| Speed Grade | 150 |
| Cage Code | SCR76 |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Stmicroelectronics ZPSD412A1-C-15JI to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.