Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32524Q1156J189 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | PET |
| Height - Seated (Max) | 0.827inch |
| Lead Pitch | 1.083inch |
| Length | 1.24inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32524 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 0.433inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32524Q1156J189 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.