
The TDK B32524Q1156K189 is a 15uF film capacitor with a 100V DC rated voltage and 10% tolerance. It features a PET dielectric material and a radial package type. The capacitor is designed for through hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C. It is RoHS compliant and available in a tape and reel packaging format with 350 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Package/Case | Radial |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Height | 21mm |
| Height - Seated (Max) | 0.827inch |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 1.24inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 350 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32524 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 11mm |
| RoHS | Compliant |