The TDK B32524Q1156M189 is a 15uF pulse film capacitor with a rated voltage of 100VDC and 63VAC. It has a tolerance of 20% and is constructed with a PET dielectric. The capacitor is wound and has a size of 31.5 X 11 X 21. It is designed for through hole mounting with a radial termination style. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 100VDC|63VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 100VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 63VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Type | Pulse |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 31.5 X 11 X 21mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |