Cap Film 15uF 250V PET 10% (31.5 X 19 X 30mm) Radial Wound 27.5mm 125°C Automotive T/R
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 15uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Wound |
| Size | 31.5 X 19 X 30mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |