Cap Film 6.8uF 400V PET 10% (31.5 X 18 X 27.5mm) Radial Wound 27.5mm 125°C Automotive Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 6.8uF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PET |
| Height | 27.5mm |
| Lead Pitch | 27.5mm |
| Length | 31.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | BOX |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 200V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 18mm |
| RoHS | Compliant |