This radial capacitor has a capacitance of 1uF with a tolerance of 5%. It is rated for a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is constructed with a PET dielectric material and has a radial package with a length of 7.3mm and a depth of 4.5mm. It is packaged on a tape and reel and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32529C0105J189 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4.5mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 7.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32529 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 63V |
| Voltage Rating (AC) | 40V |
| DC Rated Voltage | 63V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32529C0105J189 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
