
This 33nF film capacitor is rated for 100V and has a tolerance of 5%. It is constructed with a PET dielectric and has a radial termination. The capacitor is lead free and has a maximum operating temperature of 125°C. It is suitable for through hole or PCB mounting and is available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32529C1333J datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 33nF |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 2.5mm |
| Dielectric | PET |
| Height | 6.5mm |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Lead Length | 6mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 7.2mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole, PCB |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | BOX |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Voltage | 100V |
| Voltage Rating | 100V |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32529C1333J to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.