This 680nF film capacitor has a 10% tolerance and a maximum operating temperature of 125°C. It is designed for through hole mounting and has a radial package with a 0.5mm lead diameter and 5mm lead pitch. The capacitor is constructed with a PET dielectric material and has a maximum voltage rating of 100V AC and 63V AC. It is RoHS compliant and available in bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 680nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 6mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 7.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32529 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |