
General purpose metallized polyester film capacitor with a 630V DC rating and 400V AC rating. Features a 0.01µF capacitance with a 5% tolerance. This radial leaded component is designed for through-hole mounting, with a 5mm lead pitch and 0.5mm lead diameter. Operating temperature range is -55°C to 125°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32529C8103J189 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 10nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 5mm |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | PET |
| Height | 10mm |
| Height - Seated (Max) | 0.394inch |
| Lead Diameter | 0.5mm |
| Lead Pitch | 5mm |
| Length | 7.5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 5600 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32529 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 5% |
| Type | General Purpose |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 400V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 5mm |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32529C8103J189 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
