
This TDK capacitor features a capacitance of 1uF with a 5% tolerance and a voltage rating of 100V. It has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is made from polyester dielectric material and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32529D1105J000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 1uF |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Pitch | 5mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 100V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32529D1105J000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.