This film capacitor features a capacitance of 0.68uF with a tolerance of 5% and can withstand a DC rated voltage of 400V and an AC rated voltage of 200V. It has a negative capacitance tolerance of -5% and a positive capacitance tolerance of 5%. The operating temperature range is from -55 to 125 degrees Celsius. The capacitor is constructed with a stacked design and has a radial termination style with a terminal pitch of 15. It is available in a through-hole package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.68uF |
| Voltage | 400VDC|200VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 400VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 200VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Construction | Stacked |
| Size | 16.5 X 8.9 X 10.8mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |