Cap Film 1uF 250V PET 20% (24 X 5.6 X 8.2mm) Radial 22.5mm 125°C Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 20% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -20% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 20% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 24 X 5.6 X 8.2mm |
| Terminal Pitch | 22.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |