TDK's B32563J1475K is a 4.7uF film capacitor with a 100V DC rated voltage and 10% tolerance. It features a radial construction with a PET dielectric material and is available in a DIP package with PC pins. The capacitor is designed for through-hole mounting and has a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -55°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 4.7uF |
| Package/Case | DIP |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Dielectric | PET |
| Dielectric Material | Polyester |
| Lead Pitch | 0.886inch |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 6400 |
| Packaging | Bulk |
| Series | B32563 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 63V |
| DC Rated Voltage | 100V |
| RoHS | Compliant |