This 1uF film capacitor from TDK has a rated voltage of 250VDC and 160VAC, with a tolerance of 10%. It features a PET dielectric and operates between -55°C and 125°C. The capacitor is designed for through-hole mounting with a radial termination style, measuring 29 X 5.1 X 7.6mm and having a terminal pitch of 27.5mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 250VDC|160VAC |
| Tolerance | 10% |
| DC Rated Voltage | 250VDC |
| Dielectric | PET |
| Negative Capacitance Tolerance | -10% |
| AC Rated Voltage | 160VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 10% |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 29 X 5.1 X 7.6mm |
| Terminal Pitch | 27.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |