
This 4.7nF film capacitor from TDK features a radial package with a lead pitch of 10mm and a maximum operating temperature range of -55°C to 105°C. It is designed for through hole mounting and has a tolerance of 5%. The capacitor is constructed with a polypropylene dielectric material and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32621-A472-J189 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 4.7nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 4mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.354inch |
| Lead Diameter | 0.6mm |
| Lead Pitch | 10mm |
| Length | 0.512inch |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 6800 |
| Packaging | Tape and Reel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32621 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.157inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32621-A472-J189 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
