This 33nF radial capacitor features a polypropylene dielectric and a 1kV voltage rating. It has a 5% tolerance and is designed for through hole mounting. The capacitor operates within a temperature range of -55°C to 110°C and meets RoHS compliance standards.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32652A0333J000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 33nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height - Seated (Max) | 0.433inch |
| Lead Pitch | 0.591inch |
| Length | 0.709inch |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32652 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1kV |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| Width | 0.236inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32652A0333J000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
