
The B32652A0473K000 is a 47nF radial capacitor from TDK, featuring a polypropylene dielectric material and a voltage rating of 1kV DC and 250V AC. It operates within a temperature range of -55°C to 100°C and has a tolerance of 10%. This capacitor is RoHS compliant and has PC pins for termination.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32652A0473K000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 47nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric Material | PP |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32652 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 1kV |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32652A0473K000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.