
TDK's B32652A1153J000 is a 15nF PP radial capacitor with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a flammability rating of UL94 V-0 and is RoHS compliant. The capacitor is available in bulk packaging with 2000 pieces per package and has a lead pitch of 15mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32652A1153J000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 15nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height - Seated (Max) | 0.689inch |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 0.709inch |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32652 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 1.6kV |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.6kV |
| Width | 0.354inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32652A1153J000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.