The B32652A2222K289 is a 2.2nF radial film capacitor from TDK with a 10% tolerance. It has a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -55°C. The capacitor is rated for 700V AC and 2kV DC. It is packaged in an ammo pack with 830 units per package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 2.2nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Depth | 7mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height | 12.5mm |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 15mm |
| Length | 18mm |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 830 |
| Packaging | Ammo Pack |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32652 |
| Termination | Radial |
| Tolerance | 10% |
| Voltage Rating (AC) | 700V |
| DC Rated Voltage | 2kV |
| Width | 7mm |
| RoHS | Compliant |