
This 100nF capacitor has a maximum operating temperature of 110°C and a minimum operating temperature of -55°C. It is a radial through hole type with a polypropylene dielectric material and a flammability rating of UL94 V-0. The capacitor is RoHS compliant and has a voltage rating of 400V. It is available in a bulk packaging with 4000 pieces per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32652A4104J000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 100nF |
| Package/Case | Radial |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | Polypropylene |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Height - Seated (Max) | 0.413inch |
| Lead Pitch | 0.591inch |
| Length | 0.709inch |
| Max Operating Temperature | 110°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 4000 |
| Packaging | Bulk |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32652 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 400V |
| Voltage Rating (AC) | 200V |
| DC Rated Voltage | 400V |
| Width | 0.197inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32652A4104J000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
