
Radial leaded, through-hole mount metallized polypropylene film capacitor with a capacitance of 330nF and a voltage rating of 630V DC. Features a 5% tolerance, 22.5mm lead pitch, and 0.8mm lead diameter. Operating temperature range is -55°C to 100°C. RoHS compliant with bulk packaging.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the TDK B32653A6334J000 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 330nF |
| Package/Case | Radial |
| Construction | RADIAL |
| Depth | 10.5mm |
| Dielectric | PP |
| Dielectric Material | PP |
| Height - Seated (Max) | 0.65inch |
| Lead Diameter | 0.8mm |
| Lead Pitch | 22.5mm |
| Length | 1.043inch |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Package Quantity | 2160 |
| Packaging | Bulk |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32653 |
| Termination | PC Pins |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating | 630V |
| Voltage Rating (AC) | 250V |
| DC Rated Voltage | 630V |
| Width | 0.413inch |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for TDK B32653A6334J000 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
