Cap Film 1.5uF 1250V PP 5% (42 X 30 X 45mm) Screw Mount Plastic Can 0.004 Ohm 100°C Automotive Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.5uF |
| Dielectric Material | PP |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4mR |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | B32656S |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 5% |
| Voltage Rating (AC) | 500V |
| DC Rated Voltage | 1.25kV |
| RoHS | Compliant |