Cap Film 1.8uF 1250V PP 5% (43 X 33 X 48mm) Screw Mount Plastic Can 0.003 Ohm 100°C Automotive Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1.8uF |
| Voltage | 1250VDC|500VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 1250VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 500VAC |
| ESR | 0.003Ohm |
| Type | Snubber |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Screw Mount |
| Termination Style | Lug Terminal |
| Construction | Plastic Can |
| Size | 43 X 33 X 48mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |