The B32656S8105J561 is a film capacitor from TDK with a capacitance of 1uF and a working voltage of 850VDC. It has a tolerance of 5% and is constructed in a plastic can with a lug terminal. The capacitor is designed for screw mounting and has a size of 42x18x32.5mm. It operates within a temperature range of -55 to 100 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 1uF |
| Voltage | 850VDC|450VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 850VDC |
| Dielectric | PP |
| AC Rated Voltage | 450VAC |
| ESR | 0.006Ohm |
| Type | Snubber |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Mounting | Screw Mount |
| Termination Style | Lug Terminal |
| Construction | Plastic Can |
| Size | 42 X 18 X 32.5mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |