Cap Film 0.1uF 450V PP 5% (18 X 5 X 10.5mm) Radial 15mm 125°C Automotive Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Capacitance | 0.1uF |
| Voltage | 450VDC|220VAC |
| Tolerance | 5% |
| DC Rated Voltage | 450VDC |
| Dielectric | PP |
| Negative Capacitance Tolerance | -5% |
| AC Rated Voltage | 220VAC |
| Positive Capacitance Tolerance | 5% |
| Type | Power Factor Correction |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Mounting | Through Hole |
| Termination Style | Radial |
| Size | 18 X 5 X 10.5mm |
| Terminal Pitch | 15mm |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |